GOETHE-ZERTIFIKAT A2 (FÜR ERWACHSENE) – FIT IN DEUTSCH (FÜR JUGENDLICHE)
Egzaminy GZA2 i GZA2: Fit in Deutsch mają identyczny format. Jedyna różnica polega na doborze treści, które w przypadku GZA2: Fit in Deutsch dostosowano do grupy wiekowej.
GZA2 i GZA2: Fit in Deutsch są egzaminami potwierdzającymi znajomość języka niemieckiego na poziomie podstawowym A2 – drugim poziomie w sześciostopniowej skali oceny kompetencji Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego – po około 220 – 240 godzinach intensywnej nauki. Zdający powinien wykazać się umiejętnością porozumiewania się w języku niemieckim w mowie i piśmie w bliskich i znanych sobie sytuacjach codziennych, np. rozumieć najważniejsze informacje zawarte w tekstach prasowych i internetowych, podane przez radio, telefon, megafon lub znajdujące się na tablicach informacyjnych i w korespondencji, prowadzić korespondencję prywatną i półformalną (SMS, mail), pytać o informacje dot. innych, udzielać informacji o sobie, w rozmowie z partnerem dojść do wspólnych ustaleń.
Egzamin GZA2 skierowany jest do osób powyżej 16 roku życia,
natomiast GZA2: Fit in Deutsch do zdających w wieku 12–15 lat.
Do egzaminu GZA2 / GZA2: Fit in Deutsch mogą przystąpić osoby, które opanowały podstawowe umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim i chcą je sprawdzić. Egzamin ten zapoznaje jednocześnie ze specyfiką certyfikatów Goethe-Institut i może stanowić jeden z etapów w przygotowaniu się do egzaminów na wyższych poziomach zaawansowania.
EGZAMIN PISEMNY trwa 90 min i składa się z następujących komponentów:
- Czytanie (30 min),
- Słuchanie (ok. 30 min)
- Pisanie (30 min)
– teksty prasowe, teksty umieszczone w Internecie
– informacje na tablicach ogłoszeniowych lub w programach imprez
– rozumienie korespondencji
– rozumienie ogłoszeń
Typ zadań: test wyboru, przyporządkowanie
– wiadomości nagrane na automatyczną sekretarkę, informacje radiowe, zapowiedzi, komunikaty
– dłuższa rozmowa dwóch osób
– krótsze rozmowy – wymiana informacji
– wywiad radiowy
Typ zadań: test wyboru, test prawda/fałsz, przyporządkowanie
– korespondencja prywatna w celu nawiązania/podtrzymania kontaktu z uwzględnieniem
wskazówek zawartych w trzech punktach
– wypowiedź półformalna z uwzględnieniem wskazówek zawartych w trzech punktach
Typ zadań/rodzaj tekstu: SMS, mail
EGZAMIN USTNY trwa ok. 15 min i przeprowadzany jest w parach.
Komponent Mówienie składa się z następujących części:
– wymiana informacji z partnerem na własny temat w oparciu o cztery bodźce wizualne. Zadanie sprawdza interakcję między zdającymi.
– wyczerpujące przedstawienie egzaminatorowi informacji na temat zaproponowanego aspektu z życia osobistego, np. planowanie wydatków, spędzanie wolnego czasu. Wypowiedź ma charakter monologu.
– rozmowa z partnerem na zaproponowany temat – składanie propozycji, argumentowanie, negocjowanie, dojście do wspólnych ustaleń. Zadanie sprawdza interakcję między zdającymi.
Ćwiczenia: 1, 2
Więcej informacji: 1, 2
Opis do pobrania